KING KAKA FURIOUS WITH KENYAN PROMOTERS FOR PAYING KENYAN MUSICIAN PEANUTS

LETS PROMOTE AND SUPPORT KENYA MUSIC;KING KAKA

By Dennis Milimo

kk

Born  Kennedy Ombima back in the year 1987 in Eastland’s Nairobi but known to many as  rabbit alias king kaka, is not a happy man going by his length Facebook post directed to Kenyan promoters who are always paying Kenyan artists peanuts.

The Kenyan hip hop king, aka King Kaka is furious and he can’t help it but blast out all the fake promoters who tend to appreciate foreign artists than local musicians when they put up a concert.

He goes ahead compare how the likes of Diomond platnumz , Alikiba  are paid huge amount of money when they come to perform here in the country.

He did not just stop there, he poured out his heart on Kenyan radio stations that always focus playing foreign music while overlooking Kenyan music.

“Let’s support our Kenya music and take it to the next level, without the support of our fans we us artists we are going nowhere,” captioned King kaka.

Check this post out;

‘Respect your elders, I started doing this $**t while you were still in diapers’ I think Nameless akiandika hiyo line alikuwa ananiongelea na hawa marapper wote wanajiita Kings na Ma Queens na hii Generation yote mpya ya musicians. But kile mimi inaniuma ni Kitu inaitwa RESPECT ama RESPEK, just put some respect on these guys (kama sijakuweka kwa list jiweke tu ama mafans wakuweke). 
Sazile Alikiba anakam na analipwa hiyo 2million sio mbaya, Diamond anakam analipwa hiyo 2 Million, Na Nani pia anakam analipwa 2 Million, na Nani pia 2 million but on the same performance utaona wameweka legends wa hapa Kenya na trust me wamepewa 300k, 400k ata unaweza Pata mi 100k (shame, what a shame) sahizo bado yule amekupa show anataka cut yake which sio mbaya but what do fans expect. Hii kitu yote iko connected. 

Here are some facts that king kaka want you to put in your head 

king
Fact 1: pay an Artiste 100k unaexpect aende South Africa kushoot video (yet by the way mimi uona ni ufala, huku Kuna Enos, Kyalo, J Blessing, Wallace na ni wanoma) so atalipa ndege na album yake ama???? So don’t expect many Godfather Campos videos huku any time soon.
Fact 2: Less play kwa stations, na hii mimi nakuwanga advocate (kwanza kama Kuna stations ulikuwa unaniona na sikuhizi haunioni, hao walicatch wale wananipa airplay Big Up but good Thing mafans wangu wako tight na Mimi kwa MA mathree na kejani zao, Hauwezi zima moto ya Mungu, aje??? Ha ha ha)


Fact 3: mafans unajua tunawapenda sana na sana, but Si twende concert za Wasanii wakenya pia vile sisi uenda za nje, vile Sauti Sol wako na album Si twende Supermarket tukabuy (ata mimi nijitete, niko na album nne niko itunes na hizo ma Mziiki na kadhalika ukitaka physical niko na jeshi yangu itakuletea) anyway we as artists are very thankful but let’s show more support that’s the only way we will get Nameless and Wyre walipwe 2 million, let’s vote kwa wale wako nominated let’s watch their links kwa youtube let’s get entertained (na nyinyi pia Wasanii make more effort just alittle more, mdogo mdogo) 


Fact 4: mimi kwanza ni fan mnoma sana wa Kenyan Music from tene sana and na msee aliniInspire was and still is Chiwawa (najua hii generation ya KuDab hamjui mtu kama huyu, well Google is your friend) anyway hizi ma MCSK, PRISK, CMO’S, PRSP get your act right tafadhali. Msanii anaingia studio anafanya kazi yake, wewe Si ufanye kazi yako. bado unataka atoke studio akuje demonstration bado unaexpect aishi kwa hao poa, bado tunaexpect aDrive gari nzuri ati hasipande mat, bado unaexpect aende SA, bado unaexpect amake statement aje. Ataenda studio saa ngapi na ataenda demonstration saa ngapi??? 


Anyway I am thankful to all the stations zinacheza more Kenyan (endeleni hivyo hivyo) All the Djs who push for more Kenyan (kwanza nyinyi hapo mnacheza role Kubwaaaaaaaa sana BIG UP , we appreciate, all the fans wale wameenda sahii kucheki album yangu iTunes na kama ushawai buy any Kenyan Music BIG UP, wale wote ubuy tiko za show na wanaenda manze nyinyi ni shujaa (wakireWrite history mnafaa muwekwe -my opinion), wale event organizers upush msanii apewe more money BIG up (sababu music is art and it’s not even equivalent to that 2 million nasema, but gets the art growing) , kama uko na mix ya Kenyan kwa keja yako ama more songs za Kenya kwa simu yako BIG UP wewe ni shujaa. 


All I am saying let’s start by putting some RESPECT on our Legends akina Nameless, akina WYRE, (wale wanaPut in work) list ni Refu you know them. (mimi ntajitetea baadaye, but we have to start somewhere) na you can quote me.
Mafans wangu tuendele, 

kaka
Back to regular programming, my new video is out ‘Besha Shigana ‘ icheki youtube na uiDownload legally (hizo maTubidy na waptrick hazifikishi doh kwa msanii)
Ni hayo tu kwa sasa. Have a Beautiful day ata naenda studio.
‪#‎TheKing‘sSpeech3
‪#‎Mistarillionaire powered by GOD.

Let’s support our own talents.

 

Advertisements

3 responses to “KING KAKA FURIOUS WITH KENYAN PROMOTERS FOR PAYING KENYAN MUSICIAN PEANUTS

  1. Pingback: LET’S MEET AT THE INDUSTRY NITE COUNTDOWN EDITION AND HAVE SOME GOOD TIME. | Thefamoushub·

  2. Pingback: KAKA EMPIRE UNDER RABBIT THE KING LAND’S ON A LUCRATIVE DEAL WITH UNICEF;THIS IS BIG!!! | Thefamoushub·

  3. Pingback: WEDDING BELLS ; KING KAKA SET TO WALK DOWN THE AISLE  SOON!!! | Thefamoushub·

Leave a Reply

Fill in your details below or click an icon to log in:

WordPress.com Logo

You are commenting using your WordPress.com account. Log Out / Change )

Twitter picture

You are commenting using your Twitter account. Log Out / Change )

Facebook photo

You are commenting using your Facebook account. Log Out / Change )

Google+ photo

You are commenting using your Google+ account. Log Out / Change )

Connecting to %s